Archiwum marzec 2019


Masaż chiński
Autor: blakmen
Tagi: masaż chiński   leczenie uciskami   stosowanie masażu punktowego   akupresura w praktyce  
08 marca 2019, 12:51

Masaż uciskowy zwany też akupresurą wywodzi się z Azji i jest stosowany już ponad 5 000 lat. Akupresura polega na stymulacji czyli uciskaniu pewnych punktów na ciele, a właściwie na meridianach. Meridianami nazywamy kanały energetyczne, przez które przepływa w naszym ciele. Gdy następuje zachwianie przepływu energii dochodzi do wystąpienia zaburzeń w naszym ciele, czego następstwem choroba. Medycyna chińska traktuje to zagadnienie holistycznie, nie ma podziału na ciało i duszę. W akupresurze poprzez stymulacja konkretnych punktów na ciele uaktywniamy przepływ energii i uzyskujemy równowagę sił życiowych.

Stosując masaż punktowy mamy możliwość samemu zadbać na nasze zdrowie i samopoczucie przy wykorzystaniu naturalnych możliwości organizmu ludzkiego. Masując niektóre punkty wpływamy na ukierunkowanie niewłaściwie przepływającej energii. Medycyna chińska inaczej traktuje choroby i pacjenta niż medycyna akademicka czyli zachodnia. Medycyna akademicka skupia się na likwidowaniu objawów, a do samej choroby raczej rzadko dociera. Po podaniu leków ustępują objawy choroby, pacjent czuje się dobrze, ale schorzenie pozostaje nie wyleczone. Inaczej jest w medycynie wschodniej z której to wywodzi się masaż punktowy. Uciskając ręką odpowiednie miejsca na ciele dochodzi do udrożnienia przepływu energii życiowej i przyczyny choroby wraz z objawami ustępują.
Niesłychanie prosty i skuteczny sposób, by bez pomocy medykamentów i lekarzy przywrócić zdrowie i dobre samopoczucie.

Proste sposoby eliminowania zaparć
Autor: blakmen
Tagi: zdrowa dieta   błonnik w pożywieniu   zapobieganie zaparciom   leczenie zaparć   uciążliwe zaparcia  
02 marca 2019, 18:47

Stosowanie zdrowej diety z udziałem chleba razowego, racjonalne odżywianie, spożywanie regularnie owoców i warzyw to najprostsze sposoby by nie doprowadzić do powstawania zaparć. Jednak mimo wykonywania powyższych zaleceń nadal mamy do czynienia z tą dolegliwością to skutecznym sposobem jest zjadanie rano suszonych śliwek namoczonych w wodzie wieczorem dnia poprzedniego. Innym skutecznym sposobem jest wypicie na czczo szklanki zimnej wody, oczywiście przegotowanej. Jeszcze innym sposobem jest wypicie zalanych ciepłą wodą 2 łyżeczek zmielonych nasion lnu.

Zaparcie należy do najbardziej uciążliwych przypadłości, które obecnie występują dość powszechnie. Najczęstszymi przyczynami tworzenia tych przypadłości to zło skomponowanie produktów spożywczych, nieregularne posiłki, ubogie menu, siedzący tryb życia, zbyt małą ilość ruchu, żylaki odbytu, przyzwyczajenie się do używania preparatów przeczyszczających, a przede wszystkim brak błonnika w pożywieniu. Nie powinniśmy lekceważyć czynników emocjonalnych takich jak zdenerwowanie, niepokój czy lęk.

Zaparcia eliminujemy preparatami posiadającymi w swoim składzie korę kruszyny, np. Cholegran, Normogran, Neonormakol, Rhelax. Z innych ziół dobre jest ziele dziurawca, kłącze rzewienia, anyż, liść prawoślazu, korzeń lukrecji, kwiat lawendy, korzeń biedrzeńca, korzeń omanu, korzeń arcydzięgla, liść mięty. Bierzemy 2 - 3 lub więcej rodzajów tych ziół i mieszamy razem, zaparzamy w szklance wody lub robimy odwar, jeśli są to korzenie.

Gdy mamy do czynienia z wyjątkowo dokuczliwym zaparciem to można wykonać zimne okłady na brzuch. Namaczamy lnianą ściereczkę w płynie złożonym z połowy szklanki zimnej wody i pół łyżki octu. Owijamy się ciepłym, suchym ręcznikiem i wełnianym kocem. W leczeniu i zapobieganiu zaparciom wyjątkową rolę odgrywa odpowiednia ilość błonnika w pożywieniu.

Źródło: Apteka natury – Jadwiga Górnicka